Najczęściej zadawane pytania

Wydatki na zakup owoców dla pracowników i kontrahentów w kosztach

Wydatki, jakie ponosi przedsiębiorca na zakup owoców z przeznaczeniem dla pracowników stanowią przejaw jego dbałości o ich stan zdrowia, kondycję fizyczną i samopoczucie, co w dłuższej perspektywie czasu może przełożyć się na poprawę atmosfery pracy, zwiększoną wydajność pracy i w konsekwencji większe dochody firmy. Takie wydatki mogą więc stanowić koszt uzyskania przychodu. To samo dotyczy korzystnego rozliczenia owoców zakupionych z myślą o kontrahentach.
Po pierwsze to zdrowa przekąska w godzinach pracy, po drugie przedsiębiorca może zaliczyć jej zakup do kosztów firmowych. Mowa o korzystnym rozliczeniu na gruncie podatku dochodowego zamówionych do biura w formie cateringu świeżych owoców, którymi przedsiębiorca częstuje swoich pracowników i kontrahentów.
Przedsiębiorca może obniżyć należną fiskusowi kwotę podatku dochodowego o wydatki, jakie ponosi w związku z prowadzeniem działalności. Wedle fundamentalnej definicji, kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów i ich źródła lub mające wpływ na wielkość osiągniętych przychodów, poza tym są należycie udokumentowane i nie zostały wymieniony w negatywnym katalogu kosztów, tj. w art. 23 ust 1 ustawy o PIT (art. 22 ww. ustawy).
Dobrym przykładem kosztów, które mogą obniżyć podatek, są tzw. koszty pracownicze, tj. kwoty wynagrodzenia, premii, diet, ale także i takie wydatki ponoszone na rzecz pracowników, które korzystnie wpływają na ich zdrowie, samopoczucie, zwiększają motywację pracowników i jakość wykonywanych obowiązków. Wydaje się zatem, że postawienie do dyspozycji pracowników zdrowej przekąski w formie np. świeżych jabłek, daje przedsiębiorcy możliwość obniżenia zobowiązania wobec fiskusa z tytułu PIT-u. Niestety wątpliwość zasiewa art. 23 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy, który bezpośrednio wyklucza z kosztów uzyskania przychodów koszty reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, np. na zakup żywności.

Świeże owoce obniżą podatek

Sprawę rozstrzygnął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 2 lipca 2015 r. o sygn. IBPBI/2/4510-375/15/APO. Wnioskujący przedsiębiorca częstuje świeżym, owocowym cateringiem zarówno swoich pracowników, jak i kontrahentów odwiedzających siedzibę firmy – wszystko w celu dbałości o poprawę zdrowia i samopoczucia, a także o utrzymanie „zdrowych” relacji, co w przypadku podwładnych przekłada się na zwiększoną wydajność w pracy. Fiskus podkreślił, że art. 23 ust.1 pkt 23 odnosi się do takich wydatków na zakup żywności, które mają na celu jedynie zbudowanie dobrego wizerunku przedsiębiorcy, jego firmy i działalności czy też wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami. Stwierdził zatem, że wydatki, jakie ponosi wnioskujący przedsiębiorca na zakup owoców z przeznaczeniem dla pracowników stanowią przejaw jego dbałości o ich stan zdrowia, kondycję fizyczną i samopoczucie, co w dłuższej perspektywie czasu może przełożyć się na poprawę atmosfery pracy, zwiększoną wydajność pracy i w konsekwencji większe dochody firmy. Mogą zatem stanowić koszt uzyskania przychodu i pomniejszyć tym samym kwotę należnego podatku dochodowego.

To samo dotyczy korzystnego rozliczenia owoców zakupionych z myślą o kontrahentach. Izba uznała, że taki wydatek również nie podlega pod wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 23, ponieważ przedsiębiorca kupuje owoce nie po to, aby wyłącznie stworzyć dobry wizerunek firmy, czy też zbudować pozytywne relacje z kontrahentami. Poczęstunek kontrahenta np. koszykiem ze świeżymi owocami należy dziś do obowiązujących kanonów kultury, dobrych praktyk, do nowoczesnej kultury biznesu – jedynym słowem jest nieodłącznym elementem poruszania się w biznesie i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. A ponadto można się spodziewać, że przyszłym efektem będzie osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenia ich źródła.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Czy trzeba zamawiać owoce codziennie?

Owoce dostarczamy na podstawie ustaleń umownych, informacje dotyczące rodzaju zamówień i częstotliwości są wprowadzone do systemu i wszystko działa już automatycznie. Należy jedynie poinformować nas o zmianach i dodatkowych dostawach.

Czy można zmieniać pakiety?

Wybrany zestaw owoców lub warzyw ma być jak najbardziej dopasowany do klienta, stąd zmiany są możliwe w każdej chwili.

Skrzynki, czy trzeba je oddać?

Nasze skrzynki zostały zaprojektowane tak, aby owoce miały swobodny kontakt z powietrzem, można było je transportować bez uszkodzenia oraz by ładnie się prezentowały. Solidne drewniane skrzynki z logo Owoce do Biura to produkt, który ułatwia nam pracę i wyróżnia nas na tle konkurencji. Są one zwrotne i wymieniane przy każdej dostawie, ich konserwacją, naprawami i czystością zajmujemy się z dużą starannością. Skrzynki te są niezbędne dla Nas do zachowania płynności dostaw, dlatego zawsze należy je zwrócić przy kolejnej dostawie.

Darmowe Skrzynki z Owocami

Jesteśmy dumni z naszej pracy oraz z efektów wysiłku i gruntownej selekcji towarów, dlatego śmiało zapraszamy Firmy do spróbowania naszej usługi, bez zobowiązań. Mało kto nie skusi się, aby zapytać o więcej. Każda firma ma możliwość nas wypróbować. Więcej informacji biuro@owocedobiura.pl.

Dlaczego nie w każdej dostawie jest worek obranych marchewek, melonów, ananasów etc…

Owoce i warzywa to bardzo kapryśny i złożony produkt, dlatego jeśli nie spełnia on naszych oczekiwań nie kupujemy go wcale. Nie jest to kwestia ceny, bo kupujemy dla Państwa najróżniejsze cuda świata, ale za zły produkt nie warto wydać ani grosza. Dlatego też każda dostawa jest przygotowywana wg z góry ustalonych zasad, ale też uwzględniając JAKOŚĆ jaka jest u nas najważniejsza.

Co to za owoc i czy to dobre?

Zdarza nam się niektórych zaskoczyć tajemniczo wyglądającym owocem, o jeszcze dziwniejszej nazwie. Zapewniamy, że wszystkie dostarczane owoce są świeże, zdrowe i jedyne na co mogą wpłynąć to na poprawę nastroju. Bez obaw jeśli z jakichś powodów masz lęk przed kiwi lub strach przed brzoskwiniami - odnotujemy to w systemie, by nigdy nie sprawić Państwu przykrości taką dostawą.